Warunki zastawu w lombardzie
W życiu zdarzają się niekiedy różne sytuacje, w których niezbędne okazuje się dysponowanie większą ilością gotówki. W przypadku, gdy na koncie nie mamy koniecznych środków, a ubieganie się o kredyt nie wchodzi w grę z racji czasu, jaki będzie potrzebny na załatwienie wszystkich formalności lub z uwagi na brak zdolności do zaciągania takich zobowiązań, np. przez zapisy w BIK, rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z pomocy lombardu. W takim przypadku szybko i łatwo otrzymamy pożyczkę pod zastaw. W Warszawie działalnością tego rodzaju zajmuje się firma Diamond District, zajmująca się również skupem monet, zegarków czy złota i srebra, a także m.in. kamieni szlachetnych, militariów i cennej elektroniki. Przekonajmy się, na jakich warunkach można w lombardzie zastawić wartościowe przedmioty.
Co trzeba wiedzieć o zastawianiu rzeczy w lombardzie?
Udzielenie pożyczki przez lombard wymaga dostarczenia do niego przedmiotów, które będą jej zabezpieczeniem. Nie istnieją żadne ograniczenia co do ich rodzaju, muszą one jednak przedstawiać odpowiednią wartość, by przedsiębiorca prowadzący taką działalność nie miał problemów z ich spieniężeniem w razie potrzeby i był w stanie odzyskać całą należną mu kwotę. Działalność lombardu opiera się na ustanowieniu zastawu na dostarczonych ruchomościach oraz zawarciu stosownej umowy. Jeżeli osoba zaciągająca zobowiązanie spłaci dług w terminie, odzyskuje przyniesione rzeczy. W przypadku, gdyby z różnych przyczyn nie mogła tego uczynić, przedmioty te przechodzą na własność udzielającego pożyczki. W zależności od sytuacji umowa może być również przedłużona na kolejny okres. Warto pamiętać, że ruchomości, które chcemy zastawić, powinny być naszą własnością i mieć uregulowany status prawny.
Czy korzystanie z lombardu jest bezpieczne?
Przekazanie ruchomości będących przedmiotem zastawu w ramach udzielanej przez lombard pożyczki wiąże się z zawarciem pisemnej umowy, która powinna zabezpieczać zarówno prawa tego, kto jej udziela, jak i osoby z niej korzystającej. Warto jednak pamiętać, by przed podpisaniem dokładnie zapoznać się z zawartymi w niej zapisami oraz tak jak przy innych zobowiązaniach dobrze przemyśleć podejmowaną decyzję.